Resmi Nikahı Olmayan Kişi Herhangi Bir Hak Talebinde Bulunabilir Mi?

Resmi nikah nedir? Resmi nikahı olmayan kişinin hakları var mıdır? gibi sorulara cevap niteliğinde bir makaledir.

Evlilik kurumu, tüm toplumlar için önem taşıyan, her toplumsal yapının içinde farklı gelenek görenek ve hükümlere tabi olan kendine has bir değer taşımaktadır. Evlenmelerine karar verilen iki bireyin, evlenme olgusunu nasıl gerçekleştireceği, bulunduğu toplumun adet ve geleneklerinin yanında bağlı bulunan hukuk sisteminin emrettiği hükümlere de dayalı olarak gerçekleştirilir.

Resmi Nikâh Nedir?

            Türk Medeni Kanunu’nun emredici hükümleri gereği, geçerli bir evlilik birliğinin kurulması resmi nikâhla mümkün olmaktadır. Resmi nikah, evlenmek üzere bir araya gelen çiftin, ilgili başvuru ve prosedür işlemlerini tamamlayarak, görevli evlendirme memuru önünde, iki şahidin hazır bulunmasıyla birlikte gerçekleştirilen bir uygulamadır. Dolayısıyla kanunun saydığı hükümler takip edilerek yapılmayan, evlendirme memurunun önünde gerçekleştirilmeyen bir nikah, Türk Meni Kanunu gereğince geçersiz bir nikahtır. Resmi nikah dışındaki herhangi bir uygulamayı Türk hukuk sistemi içindeki Türk Medeni Kanunu tanımamaktadır.

Dini nikah gibi toplumun temelinden gelen, Türk Medeni Kanunu ve aile hukuku içerisinde yer almayan uygulamalar, Türk hukuk sistemince tanınan bir evlilik birliğinin oluşması için geçerli olan bir nikah türü değildir. Kanunumuz, tarafların istedikleri takdirde resmi nikah kıyıldıktan sonra dini nikahın kıyılabileceğini belirtmiş, dini nikahın kıyılması için başvurulan görevli kişiye nikah cüzdanının ibraz edilmesi gerektiğini emretmiştir. Resmi nikâh dışındaki herhangi bir uygulamayı Türk hukuk sistemi içindeki Medeni Kanun tanımamaktadır.

Resmi Nikâhı Olmayan Kişinin Hakları

            Türk Medeni Kanunu’nca tanınan geçerli bir evliliğin resmi nikâhla olması gerektiği belirtilmiştir. Resmi nikah yapılmaması durumunda, Türk hukukunun evlilik birliğine bağladığı hukuki sonuçlardan yararlanılması da söz konusu olmayacaktır. Resmi nikah, evlilik birliğinin tanınması ve evlilik birliği içindeki tarafların birbirine karşı sorumlulukları hukukun tanıdığı haklarını kullanmak için gerekli olduğu gibi, evlilik birliğinin sona ermesi ve sona erdikten sonra Medeni Kanunun sağladığı haklardan yararlanmak için de olması gerekir.

          Toplumsal gelenek ve göreneklerden dolayı bazı durumlarda taraflar, resmi nikah yapmamakla birlikte, yöresel prosedürlerini yerine getirerek, düğünlerini de yaparak evlenme yolunu seçmektedir. Resmi kayıtlarda medeni halleri hala bekâr olarak görünen tarafların, aile hukuku açısından kendilerine tanınan herhangi bir hakları bulunmamaktadır. Bundan dolayı resmi nikahı olmayan kişinin hakları olduğu söylenemez. Ancak yargı mercileri, bu gibi durumlarda karşılarına çıkan uyuşmazlıklarda; toplumun gelenek ve göreneklerinin yapısı ile yaşanılan sosyal çevredeki anlayışı gözeterek, resmi nikah olmadan yapılan evliliğin geçerli olduğu anlayışın toplumun bir gerçeği olarak görüldüğü,  toplumun geçerli olduğunu düşündüğü evlilik sonlandığında tarafların dul sıfatını taşıyacakları gerçeklerinin gözetilmesi ile birlikte tarafların zarara uğradığı belirtilerek tarafların manevi olarak dengelenmesi amacıyla uygun miktarda bir manevi tazminata karar verildiği görülmektedir.

            Yargıtay kararlarında, dini nikahlı evliliklerde ziynet eşyalarının alınabilmesi, maddi ve manevi tazminat haklarının varlığı, dini nikahlı eşlerden birinin ölümü halinde diğeri yoksulluğa düşmüş ve muhtaç ise gerektiğinde destekten yoksun kalma tazminatı da istenebileceği kabul edilmektedir.

14 Haz 2020 - 12:43 - Yaşam --- Okunma

Son bir ayda habergundem.com.tr sitesinde 148 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 İktidarları Güçlendirdi mi?