Boşanma Davalarında Hukuksal Süreç Nasıl İşler?

Boşanma nedir? Boşanma davalarında hukuki süreç nasıl işler? Boşanma davası nasıl açılır? Boşanma davası ne kadar sürer ve süreç nasıl işler? sorularına yanıt niteliğinde bir makaledir.

Boşanma davası,  hukuki öğretinin yasal aile kurumuyla ilgili Aile Hukuku alanına giren bir dava türüdür. Türk Medeni Kanunu’nda ayrıntılı şekilde ele alınan düzenlemeler bakımından boşanma davası, özel hukuk alanına giren hukuk davalarındadır.

Boşanma Davası Nedir?

            Boşanma, toplumsal literatürde bilindiği gibi eşler arasındaki evlilik birliğinin sona erdirilmesidir. Kanuni temellere dayalı eşler arasındaki bir evlilik süreci, herhangi bir hakim ve mahkeme kararı olmadan ayrıca ilgili mahkeme kararı kesinleşmeden hiçbir sonuç doğurmaz. Dolayısıyla boşanma davaları; aralarındaki kanuni evlilik birliğini bitirmeyi amaçlayan eşlerin biri tarafından diğer eşe, ya da iki eşin aralarında boşanmanın bütün hukuki sonuçları konusuna anlaşmaya varmaları neticesinde birlikte açabilecekleri,  inşai nitelikli hukuk davalarıdır.

            Eşlerden birisi diğer eşe karşı söz konusu evlilik birliğini sona erdirmek üzere tek taraflı bir boşanma davası açmak istediğinde bu dava türü çekişmeli boşanma davası olur. Eşlerin aralarında anlaşarak, boşanmanın bütün hukuki sonuçları hakkında mutabık kalmaları neticesinde açacakları boşanma davası ise anlaşmalı boşanma davası olarak nitelendirilir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

            Boşanma davası açmak için ilk yapılması gereken boşanma sebep ve nedenini doğru belirlemektir. Boşanma kararının temelsiz ve evlilik birliğinin bütünlüğüyle ilgili olmayan nedenlere dayanması, hem boşanma davalarındaki hukuksal süreci uzatacak hem de amaçlanan sonuçların alınmasını engelleyecektir. Her hukuk davasında olduğu gibi ilgili sebepler belirlendikten sonra, bir boşanma dilekçesi hazırlanmalı ve sebepler bu dilekçede ayrıntılarıyla belirtilmelidir. Boşanma davasının usül ekonomisi gereği daha hızlı, istenilen derecede sonuç vermesini sağlamak adına, ilgili sebeplerin yanında, bu sebep ve nedenlere dair her türlü bilgi ve delil de dilekçe ile eklerinde belirtilmeli ve saklanmalıdır.

            Boşanma davasına ilişkin hükümler Türk Medeni Kanunu’nun 161-184. maddeleri arasında ayrıntılarıyla düzenlenmiştir. Bu düzenlemelere göre sırasıyla; zina, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, terk, akıl hastalığı ve son olarak evlilik birliğinin temelinden sarsılması hallerinden birisi görüldüğünde, açıklanan yol izlenerek boşanma davası açılabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davası açmak için ise boşanma dilekçesinin yanında anlaşmalı boşanma protokolü de ilgili mahkemeye teslim edilmelidir.

           Boşanma Davası Nerede Açılmalıdır?

            Türk hukuk sistemi, kişilerin hak aramaya ilişkin uyuşmazlıklarının görülmesi gereken mahkemeleri yetki ve görev bakımından sınıflandırmıştır. Yetki, söz konusu uyuşmazlığın coğrafi olarak nerede görüleceği ile ilgili; görev ise uyuşmazlığın hangi mahkemede görülmesi gerektiğini ifade eder. Buna göre, boşanma davası yetki bakımından incelendiğinde, kanunumuz eşlerden birinin yerleşim yeri mahkemesini veya son 6 aydan beri birlikte yaşanılan yer mahkemesini yetkili kılmıştır. Boşanma davasını görmekle görevli mahkeme ise kural olarak Aile Mahkemesidir. Kanunumuz Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde, Asliye Hukuk Mahkemesinin boşanma davasına Aile Mahkemesi sıfatıyla bakacağını belirtmiştir.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer? Süreç Nasıl İşler?

            Yukarıda belirttiğimiz şekilde, boşanma davası boşanma dilekçesinin verilmesiyle açılmış olur. Dilekçeler karşılıklı tebliğ edilir ve sırasıyla cevaplar alınır. Mahkeme, ilk olarak dava şartlarını ve ilk itirazları değerlendirilir. Bu aşamadan itibaren tarafların talepleri ve mahkemenin kendiliğinden gerek duyması durumunda duruşmalar yapılır. Çekişmeli duruşmalarda daha sonra tahkikat aşamasına geçilir ve boşanma davasını açan eşin dile getirdiği iddia, savunma ve deliller incelenir. Ardından sözlü yargılama yapılır ve yargılama sonunda hüküm verilir. Çekişmeli boşanma davalarında görülen bu süreçler genel olarak 3 ila 5 duruşma sonunda 6 ay ila 1 buçuk senelik süre dilimlerinde sona ermektedir. Aile mahkemesince verilen ilk hüküm karşı tarafça yanlış bulunursa, hukuka aykırı olduğu iddia edilirse, söz konusu karar bir üst mahkemeye taşınabilir. Üst mahkemenin verdiği karar da karşı taraf bakımından hukuka aykırı görülürse Yargıtay’a temyiz edilebilir. Tahmin edildiği üzere tüm bu aşamalar da boşanma davasının kesinleşmesi için geçen süreyi uzatacaktır.

Anlaşmalı boşanma davalarında dahi tek celsede boşanmak için birkaç aylık süre gereklidir.

            Mahkeme, tüm bu süreçlerde tarafları dinleyerek gerek eşlerin yaşamları gerekse çocukların durumuyla alakalı gerekli tedbir kararlarını (tedbir nafakası, geçici velayet vs.) alabilir.

Boşanma Davasında Vekâletin Önemi( Avukatlık )

            Boşanma davası diğer hukuk davaları gibi dilekçe hazırlanarak açılan bir davadır. Davanın hızlı ve etkili şekilde sonuç doğurması adına yazılan dilekçede belirtilen hususların usüle uygun olması gerekir. Dolayısıyla belirtilen tüm aşamalarda, avukatlardan yardım almak hem hızlı hem etkili sonuçlar almak için önem arz eder.

29 May 2020 - 22:57 - Yaşam --- Okunma

Son bir ayda habergundem.com.tr sitesinde 159 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 İktidarları Güçlendirdi mi?