- 29 May 2020 - 14:40 G: 29 May 2020 - 16:06

Türkiye'nin En İyi 10 Üniversitesi

Özellikle lise öğrencilerinin ilgi odağı olan üniversiteler, eğitim öğretim sektöründe önemli bir konumdadır. Öğretmenlerin akademik bilgileri ve maddi imkânlar üniversitelerin kalitesini belirlemektedir.

mask

Doğru tercih yapabilmek adına sizler için en iyi üniversiteler listesini derledik.

10. Yıldız Teknik Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi 10 üniversitesinden sonuncusu olan Yıldız Teknik Üniversitesi, bina olarak Osmanlı mimarisi içermektedir. 10 fakülte, 2 enstitü ve 3 adet yüksekokula sahip olan bu üniversitenin 40 binden fazla öğrencisi bulunmaktadır. Teknik anlamda ciddi eğitimler veren bu üniversite kampüs açısından da öğrencilerini mutlu etmektedir.

2/9
mask

9. Gazi Üniversitesi

Ankara’da bulunan bir diğer üniversite ise Gazi Üniversitesi’dir. 1982 yılında resmi olarak açılmış olan bu üniversitede 10 fakülte, 1 yüksekokul ve 5 adet enstitü bulunmaktadır. 37 bin civarı öğrenci kapasitesi ve 4 binden fazla akademik personeli vardır. Aynı zamanda kampüs içinde faydalanılacak çeşitli spor aktiviteleri ve sanat merkezleri öğrencilerin kullanımına sunulmuştur.

3/9
mask

8. Ege Üniversitesi

Resmi olarak 5 Kasım 1955 tarihinde örgün eğitime açılmış olan Ege Üniversitesi, turizm anlamında gelişmiş illere yakın olduğu için çoğunlukla öğrencilerin gitmek istediği üniversitedir. En iyi üniversiteler arasında yer almasının nedeni kütüphanecilik konusunda Türkiye’de diğer üniversitelerin önüne geçmiştir. 66 bine yakın öğrenci kapasiteli ve 10 binden fazla akademik çalışanı bulunan Ege Üniversitesi, çeşitli illerde yüksekokulların açılmasını sağlamıştır. 17 fakülte, 9 enstitü ve 4 adet yüksekokul ile neredeyse çoğu alanda eğitim imkânları sağlamaktadır.

4/9
mask

7. Boğaziçi Üniversitesi

İstanbul’da bulunan bu üniversite 6 adet kampüse sahiptir. İstanbul’un neredeyse merkezinde olan bu kampüsler farklı fakülteleri içerisinde barındırmaktadır. 15 binden fazla öğrencinin eğitim aldığı Boğaziçi Üniversitesi’nde 4 fakülte, 2 yüksekokul ve 33 adet bölüm bulunmaktadır. Tıp ve hukuk fakültelerinde başarılı akademisyenlere sahip olan bu üniversite genellikle İngilizce dilinde eğitim vermektedir.

5/9
mask

6. Ankara Üniversitesi

1946 yılında kurulmuş olan Ankara Üniversitesi daha öncelerde de eğitim vermiştir. Fen ve tıp alanında ileri seviyelerde olması en iyi üniversiteler arasında olmasını sağlamıştır. 18 fakülte, 11 meslek yüksekokulu ve 1 adet konservatuar ile büyük avantajlar sağlayan bu üniversitede toplam 67 bin öğrenci eğitim almaktadır. Şehir merkezinde olan kampüsü ve çeşitli aktivitelere de imkân sağlamaktadır.

6/9
mask

5. Koç Üniversitesi

Vehbi KOÇ tarafından 1993 yılında kurulmuş olan bu vakıf üniversitesi kar amacı gütmeden eğitim vermeyi hedeflemiştir. Yaklaşık olarak 8 bin öğrencinin okuduğu bu üniversitenin burs almadan kayıt olma ücreti yıllık 69 bin lira olarak belirlenmiştir. Bölümden bölüme göre değişiklik gösteren bu ücret bursluluk değerlerine göre ücretsiz bir şekilde okuma imkânı sağlamaktadır. Erasmus için çeşitli avantajların olduğu Koç Üniversitesi’nde İngilizce eğitim çok ciddiye alınmaktadır.

7/9
mask

4. İstanbul Üniversitesi

1 Ağustos 1933 yılında kurulmuş ancak tarihçe olarak Osmanlı Devleti zamanına dayanan İstanbul Üniversitesi, Türkçe ve İngilizce olarak eğitim vermektedir. 90 bine yakın öğrenci kapasiteleri kampüsü ve 6 bin kadar akademik personeli bulunmaktadır. mimari olarak eski yapıtlar şeklinde olan bu üniversite adet nostaljik bir eseri andırmaktadır. 16 fakülte, 12 enstitü, 2 yüksekokul ve 77 adet araştırma merkezi ile öğrencilere büyük avantajlar sağlamaktadır.

8/9
mask

3. İstanbul Teknik Üniversitesi

Günümüzden yaklaşık 250 yıl önce kurulmuş olan İTÜ, dünya listeleri arasında da en eski yapılar içerisindedir. 5 adet kampüsü, 14 fakültesi, 67 lisans programı olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ar-ge anlamında tarihe geçmiş projeleri bulunmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan bu üniversiteden mezun olan öğrenciler genelde yurt dışı eğitimini tamamlamaktadır.

9/9
mask

2. Hacettepe Üniversitesi

8 Temmuz 1967 tarihinde kurulmuş olan Hacettepe, Ankara’nın Beytepe ilçesinde bulunmaktadır. 50 bin öğrenci kapasiteli ve 3.600 civarında akademik personele sahip olan bu üniversitede 15 fakülte, 15 enstitü, 2 yüksekokul ve 1 adet konservatuar vardır. En iyi üniversiteler arasında olmasının en önemli nedeni tıp fakültesinin Türkiye’de en iyi eğitim verildiği yerdir.

29 May 2020 - 14:40 - Eğitim --- Okunma

Son bir ayda habergundem.com.tr sitesinde 159 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gündem değil haberi geçen ajanstır.